Antoni Macierewicz: Wszyscy dowiedzą się prawdy

Sobota, 10 kwietnia 2010 r. Prezydencki samolot TU-154M z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego żoną Marią oraz 94 innymi osobami na pokładzie uległ katastrofie w smoleńskim lesie. O wydarzeniach sprzed lat, raporcie technicznym i pomnikach mówi Antoni Macierewicz.

Minęło 8 lat od wypadku. Czy po takim czasie dowiemy się czegoś nowego o Smoleńsku?

Doszło do eksplozji. To się zdarzyło, jeżeli chodzi o techniczny aspekt tej straszliwej tragedii. Materiał dowodowy, jego analiza i przedstawienie znajdzie swoje miejsce w raporcie technicznym, który zostanie przedstawiony polskiej i międzynarodowej opinii publicznej. Teraz proszę na niego oczekiwać. Dzięki jego publikacji wszyscy dowiedzą się prawdy.

W trakcie wystąpienia na konferencji „Prawne problemy Tragedii Smoleńskiej” zorganizowanej w Kolegium Jagiellońskim Toruńskiej Szkoły Wyższej mówił pan o relacjach Donalda Tuska z Władimirem Putinem. Co wiemy dziś, a czego chciałby się pan jeszcze dowiedzieć?

Relacje te będą przedmiotem dalszego postępowania podkomisji smoleńskiej. W tym momencie skupiliśmy się na przyczynach tragedii, ponieważ to jest najważniejsze. W tak obszernym śledztwie trzeba podjąć decyzję w sprawie rzeczy najważniejszych, tych kluczowych. Dramat smoleński obejmuje olbrzymie spectrum wydarzeń – począwszy od dezinformacji rosyjskiej po politykę realizowaną przez różne media w Polsce. One także tę dezinformację rosyjską upowszechniają.

Co więc będzie teraz badane?

Z pewnością zbadamy to, kto podjął kluczowe decyzje dotyczące samego kształtu przygotowania do lotu – począwszy od remontu maszyny po to, kto uniemożliwił Polsce suwerenne badanie tej tragedii aż do roku 2015.

Kto według pana zawinił przy badaniu okoliczności katastrofy?

Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem ministra obrony narodowej było powołanie Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Pan Bogdan Klich jej nie powołał. Kluczowe 5 dni możliwości badania tragedii minęło. Oczywiście nie chcę twierdzić, że zrobił to z własnej woli. Może ktoś mu kazał? Nie wiem, jak było. Nie mam wątpliwości, że działania ministra Klicha odbywały się w koordynacji z działaniami pana premiera Donalda Tuska. Złożyłem w tej sprawie doniesienie do prokuratury i mam nadzieję, że proces sądowy wyjaśni relacje między obu panami.

A co z raportem? Będzie on jednoznaczny?

Tak myślę.

Obawia się pan dezinformacji ze strony ekspertów prokuratury, co do których wyraża pan wątpliwość?

Obawiam się rano, w południe i wieczorem. Wszystko trzeba brać pod uwagę. Jest dla mnie oczywiste, że nie może być ekspertem ktoś, kto z góry zakłada, że wie, co się wydarzyło. Jedna z tych osób powiedziała, że kierunek lotu był do ziemi. Skoro z góry przyjął takie założenie, trudno, żeby był ekspertem. A gdy drugi jest korespondentem istotnego propagandowego organu organizacji rosyjskiej, to nie może obiektywnie badać sprawy, w której interesy rosyjskie odgrywają kluczową rolę.

Czy tegoroczne uroczystości upamiętniające 8. rocznicę katastrofy w Smoleńsku połączyły Polaków?

Nie sądzę, by w Polsce istniał konflikt społeczny związany ze Smoleńskiem. Mamy do czynienia z systematycznym działaniem środowisk nieprzyjaznych, które upowszechniają dążenie do dzielenia Polaków. Oczywiście, czasami niektórzy ludzie takiej propagandzie antypolskiej nienawiści ulegają. To przychodzi zarówno z zewnątrz, jak i ze środowisk tym interesom sprzyjającym.

Czy odsłonięcie pomnika po 8 latach jest wydarzeniem ważnym?

Bardzo ważnym. Bardzo dobrze, że do tego doszło. Żałuję jednak, że tak późno.

***

Rozmowa jest zapisem briefingu prasowego po wystąpieniu Antoniego Macierewicza na konferencji „Prawne problemy Tragedii Smoleńskiej” w Kolegium Jagiellońskim w Toruniu. (Fot. Łukasz Piecyk)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s